Perşembe , 23 Mart 2017

Savaş ve ekonomik kriz Hasankeyf’in kapılarını kapattı

Savaş ve ekonomik sorunlar, 12 bin yıllık tarihe sahip olan Hasankeyf’teki turizmi de vurdu. Tarihi kentte iş yapamaz hale gelen esnaf, savaş ve ekonomik krizden dolayı iflas etme noktasına geldiklerini söyledi.

Savaş politikalarının yarattığı ekonomik sorunlar, kendini turizm sektöründe de gösteriyor. Batman’a bağlı 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ilçesinin yok olmasına neden olacak Ilısu Barajı projesi ile birlikte ilçe hem ekonomik hem de tarihi açıdan yok ediliyor. Bölge’de yaşayan halk sular altında kalacak kentten zorla çıkarılmanın sorunlarını yaşıyorken, diğer yandan da kentin yalnızlaştırılmasından kaynaklı ekonomik olarak bir çöküntü ile karşı karşıya kalıyor.

Tarihi kentte yer alan tüm eserlerin ve tarihi yerlerin turizme açılması gerekirken, çoğu yapının halka kapatılmasıyla ilgili bölge halkının rahatsızlığı yıllardır devam ediyor. Bu nedenle tarihi ilçede turizm etkinlikler bitme noktasına gelmiş durumda. İlçenin esnafları ise ekonomik krizle iflas etme noktasına geldiklerini söyledi.

‘SAVAŞ VE KRİZDEN DOLAYI KİMSE HASANKEYF’E UĞRAMIYOR’

Hasankeyf’te yaklaşık 30 yıldır esnaflık yapan Şakir Öztekin, Hasankeyf esnafları olarak şu anda kan ağladıklarını belirterek, “Gittikçe ekonomik çöküntü yaşıyoruz. Yüzde 80 civarında ekonomik olarak kaybediyoruz ayakta bile zor duruyoruz, hergün yeni bir savaş ve yeni bir ekonomik çöküş ile karşı karşıyayız. Hergün döviz yükseliyor iş yapmaz hale gelmişiz, iflas etme noktasındayız. Bu savaşla beraber yaşanan ekonomik çöküntü dış güçlere bağlı olan Türkiye politikasına bağlıyoruz. Bu politikalardan en çok biz etkileniyoruz” dedi.

Kamuran Yüksek: Kürt sorununda çözümsüzlük ekonomik ve siyasal krizi getirdi


Ekonominin düzeltilmesi, sakin bir ortamın yaratılması ve akan kanın durması için hükümetin adım atması gerektiğini söyleyen Öztekin, “Topraklarımıza bir an önce huzurun gelmesini temenni ediyoruz. Şu anda ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz, dükkânı açıyorum siftah bile yapamıyorum, savaş politikalarından dolayı Hasankeyf’e ne yerli ne de yabancı turistler gelemiyor. Borçlarımızı bile ödeyemiyoruz, bir dükkânımı kapattım böyle devam ederse bu açık olan dükkânımı da kapatmak zorunda kalacağım” diye konuştu.

‘TEK ÇARE ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNMEKTİR’

Yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çeken esnaflardan Murat Tekin ise şunları söyledi: “Konuşulan ekonomik krizden en çok de bizler etkileniyoruz, Dicle Nehri üzerinde kurulacak Ilısu Barajı’nın Hasankeyf’in de altında kalması dolayısıyla sosyal ekonomik alanda çok daralmış durumdayız. Burada imarsızlaştırma politikası ile beraber şu anda ekonomik kriz kapımıza dayandı, ekonomik krizin sarsıntısıyla bizler de sarsıldık, son ekonomik krizden dolayı kat be kat iş yapamaz hale geldik, bunun tek çözümü istikrardır. Tek çare ve çözüm tekrar diyalog ve müzakere yolu açıp barış ve çözüm ortamına dönmekten geçer. Bir an önce barış sürecine dönülmesini istiyoruz.”

Bilal Güldem – dihaber

Okumadan Geçme

62 yaşındaki Barış Annesi’ne 8 yıl hapis cezası verildi

Batman’da Barış Anneleri Meclisi üyesi 62 yaşındaki Sultan Azboy’a “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'