Pazar , 26 Mart 2017

Margarita Simonyan: ABD Küresel haberciliği kontrol altında tutmak istiyor

ABD istihbaratının Rusya’ya yönelik siber saldırı suçlamaları yönelttiği raporda Rus basınına da yer verilmesine tepki gösteren Sputnik ve RT Genel Yayın Yönetmeni Simonyan, Batı ülkelerinin ‘habercilik üzerinde tekelleşmeye çalıştığına’ dikkat çekti.

YPG’nin Kanadalı Savaşçısı Antonio Tassone Yaşamını Yitirdi

Sputnik’te yer alan habere göre, The Guardian’a e-posta yoluyla bir açıklama gönderen Sputnik ve RT Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, ABD istihbaratının suçlamalarına sert bir dille tepki gösterdi. “ABD istihbaratının RT’yi suçladığı tek şey (Demokrat Parti’nin ABD başkan adayı Hillary) Clinton hakkındaki gerçekleri bildirip eleştirel olmamız. Suçumuz buymuş! Gazeteciliğe ve ifade özgürlüğüne ne de büyük destek var!” ifadelerini kullanan Simonyan, BBC, Deutsche Welle ve BBG’yi hatırlattı. Söz konusu basın yayın kuruluşlarına, ‘saygıdeğer’ ülkelerinin görüşlerini aktarması için RT’ye kıyasla çok daha fazla kaynak sağlandığını vurgulayan Simonyan, bunun, ABD ve AB’nin medya-siyaset bağının haberleşme üzerindeki tekelleşmeyi elden bırakamamasının bir göstergesi olduğunun altını çizdi. ABD’deki 8 Kasım başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğinin öne sürüldüğü istihbarat raporunda, RT de dahil olmak Rus basını ‘devlet tarafından yönetilen propaganda makineleri’ olarak tanımlanmıştı. Raporda, bu kurumlar için ‘Rus ve uluslararası dinleyenler için Kremlin’in mesajlarını ilettiği bir platform’ ifadeleri kullanılmıştı.

Karasu: ABD’yi de uyarıyoruz, kimse PKK üzerinden pazarlık yapmasın, yeter artık!

Okumadan Geçme

Mustafa Peköz yazdı: Rusya’nın Afrin hamlesi ve İdlip operasyonu

Suriye savaşının en kapsamlı ve kritik hamleleri yapılmaya başlandı. Münbiç ittifakının merkezinde politik olarak PYD, askeri olarak da YPG/YPJ bulunuyor. Ankara’nın Münbiç’e yönelik askeri operasyon yapacağını açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden, ABD-Rusya-PYD-Esad güçleri arasında bir ittifak oluştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'