Perşembe , 23 Mart 2017

Goran milletvekili: Barzani Türk devletinin PKK’ye karşı yürüttüğü savaşı destekliyor

Irak parlamentosu Goran Hareketi parlamenteri Sirwe Abdulwehab Haydar Ebadi ve Mesut Barzani’nin Türk başbakanı Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşmelerde Türkiye’nin Güney Kürdistan’daki askeri ve istihbari üslerinin kapatılmasını istemeleri gerektiğini belirtti.
RojNews’te yer alan habere göre, Goran Hareketi Irak parlamenteri Sirwe Abdulwehab Türkiye başbakanı Binali Yıldırım’ın Bağdat ve Hewlêr ziyaretlerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Sirwe Abdulwehab açıklamasında KDP genel başkanı Mesut Barzani ve Irak başbakanı Haydar Ebadi’ye sert eleştiriler yöneltti.
Parlamenter Sirwe Abdulwehab açıklamasında şunlara yer verdi: “Yıldırım’ın Hewlêr’de yaptığı basın açıklamasında PKK’yi ‘terörist’ olarak adlandırması şaşırtıcı değildir. Fakat esas şaşırtıcı olan kendisini vatansever olarak adlandıran ve sürekli olarak Kürt devletinin ilan edilmesinden bahseden Barzani’nin, Kürtlere düşmanlık yapan bu kişiler karşısında Kürt ve Kürdistan adını koruyamamasıdır. Şaşılması gereken KDP’nin Türkiye’nin Kürt karşıtı sloganlarını kullanması ve KDP liderinin petrol çıkarları nedeniyle Türk devletinin PKK’ye karşı yürüttüğü savaşı desteklemesidir.
KDP geçmişte yapılan tarihsel hataları tekrarlamamalı ve Kürtler arasında kardeş savaşında yer almamalıdır. Bu yönde atılacak her adım Kürdistan bölgesi ve tüm Irak için bir felaket olacaktır. Kürdistan bölgesindeki tüm siyasi partilerden Kürt düşmanlarının Güney Kürdistan’da istikrarsızlık ve huzursuzluk çıkarmalarına ve Kürtlerin özgürlüğünü ortadan kaldırmalarına meydan vermemelerini talep ediyorum. Ulusal sorunlarımızı çözme noktasında çabalarımızı daha da arttırmalıyız.”
Goran Hareketi Irak parlamenteri Sirwe Abdulwehab açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Barzani ve Ebadi’nin bu görüşmelerde yapması gereken en iyi şey, bu ülkede felaket ve savaşa kapı açmak yerine Binali Yıldırım’dan kardeş savaşı döneminden beri varolan Güney Kürdistan’daki tüm askeri ve istihbari ajan üslerini kapatmasını istemek olmalıydı.”

Türk Başbakan Yıldırım Kürdistan başkentinde PKK ve PYD’ye saldırdı, Barzani sessiz kaldı

Okumadan Geçme

Bayık: KDP Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmeli

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, KDP ile AKP-MHP arasındaki ilişkileri dikkat çekici bulduğunu belirtti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'