Perşembe , 23 Mart 2017

Dünyanın ‘yeni normal’i: öngörülemezlik ve tehlikeler – Cenk Ağcabay

Araştırmacı yazar Cenk Ağcabay Sendika.org’da yayımlanan, “Dünyanın ‘yeni normal’i: öngörülemezlik ve tehlikeler” adlı yazısında, son zamanlarda giderek daha fazla yorumcu tarafından dile getirilen bu tanımlamaya ilişkin ABD izlenimlerini kaleme aldı:

Çin’in ekonomik yükselişi üzerine çalışmalarıyla tanınan akademisyen Martin Jacques, Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı People’s Daily’de yayımlanan yazısında, ABD’nin Trump yönetimiyle Çin’e yeni bir ‘soğuk savaş’ dayatmak istediğini, Çin’in buna dostlarını ve partnerlerini çoğaltarak, Trump yönetimini olabildiğince tecrit ederek ve Trump yönetimi tarafından geliştirilecek provokasyonlardan kaçınarak yanıt vermesi gerektiğini belirtiyor. (How do we explain the rise of anti-globalization? Jan 10)

Sovyetler Birliği’nin eski ‘soğuk savaşta’ düştüğü büyük hataların göz önüne alınması gerektiğini bildiren Jacques, 1978-2015 ama özellikle 1978-2007 arası dönemin artık tarihe karıştığını, içine girilen öngörülemez ve tehlikeli dönemin ‘yeni normal’ olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Dünyanın ‘yeni normal’inin öngörülemezlik ve tehlikeler olduğu son zamanlarda giderek daha fazla yorumcu tarafından dile getiriliyor ve çok farklı çevreler tarafından kabul ediliyor…

Dünyanın ‘yeni normal’ine ilişkin en çarpıcı görüntüler son haftalarda ABD’den geliyor.

Gizli servisler ve aptal insanlar

Rusya’nın, ABD Başkanlık Seçimi’ne Donald Trump lehine müdahale ettiğini iddia eden ABD istihbarat örgütü tepe yöneticileri üzerinde ortaklaştıkları bir raporu geçen hafta kamuoyuna sundular. Trump’la da bu konuda özel bir görüşme yaptılar. Trump istihbaratın tepe isimleriyle yaptığı görüşmenin ardından, “Sadece aptal insanlar Rusya ile iyi ilişkiler kurmanın kötü olduğunu düşünebilir” sözleriyle gerilimi daha da tırmandırdı.

İstihbarat örgütlerinin sunduğu raporun ciddi kanıtlar içermediği pek çok mecra tarafından ifade edildi. Öyle ki, Pentagon sözcüsü konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Gizli servislerin kendi metotları ve kaynaklarını saklamak zorunda olduklarını birçok kişinin bildiğini düşünüyorum. Gizli servisler kendi kaynaklarını saklamakla sorumlular” dedi.

Yani tüm dünya bir kez daha öğrenmiş oldu ki, ABD istihbarat servisleri çok önemli konularda ülkeleri ve kişileri suçlayabilirler, ancak bunu herhangi bir kanıtla desteklemek gibi bir sorumlulukları yoktur, çünkü kaynaklarını saklamak zorundadırlar. Tıpkı Irak’ın işgalinin sahte istihbarat raporlarına dayandırılması, ama bugün gerçekler açığa çıkmış olmasına rağmen, gerçek faillerin milyonların ölümünden, şehirlerin yıkımından hiçbir şekilde sorumlu tutulamamaları örneğinde olduğu gibi…

Trump’ın Rusya konusundaki yaklaşımından son derece rahatsız olan CIA Başkanı John Brennan ise, “Yeni hükümet ve başkanın, dünyanın tehlikeli bir yer olduğunun farkında olması gerekiyor. Ülkemizin istihbaratı, güvenlik çıkarlarımızı koruyup gözetmek için var. İstihbarat raporlarının önemini dikkate almayan bir hükümet ya da başkan ülke güvenliğini ciddi bir tehlikeye atar” dedi…

Putin’in başarısı

ABD istihbarat örgütlerinin tepe yöneticileri dün Senato İstihbarat Komitesi’nin toplantısına katıldı ve sorulara yanıt verdiler. Senato Komitesi toplantısının ardından bir açıklama yapan tanınmış Cumhuriyetçi Florida Senatörü Marco Rubio, ‘yeni normal’in ABD’de kazanmış olduğu boyutları gözler önüne serdi.

Putin’in ABD’de “düzensizlik ve kaos yaratma”, ABD kurumlarının güvenilirliklerini zedeleme konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyen Rubio: “Seçimde dolandırıcılık yapıldığını söyleyen bir başkan adayımız vardı. Seçimden sonra, bu kez diğer tarafta, Rusya’nın müdahalesi nedeniyle seçilmiş-başkanın meşruiyetini sorgulayanlar ortaya çıktı. Şimdi bulguları nedeniyle istihbarat örgütlerimizin güvenilirliğini sorgulayan bir seçilmiş-başkanımız var. Bunlar bana, devlet kurumlarımızın ve liderlerimizin güvenilirliğini zayıflatmak ve kaos yaratmak için çok etkili ve başarılı çabalar gibi geliyor” dedi.

Rubio ‘yeni normal’e ilişkin bunları ifade etmişti, ama gece geç vakit düşen haberler sadece bu kadar olmadığını ortaya koyan türdendi.

Gece geç saatlerde düşen haberlere göre, ABD istihabarat servisleri geçen hafta Başkan Obama ve seçilmiş-başkan Trump’a kamuoyuna sunulan rapor dışında iki sayfalık ek bir belge vermişti. Bu belgedeki bilgiler, Rusya ile sıkı ilişkileri olan emekli bir İngiliz Gizli Servis mensubu tarafından Trump’a zarar vermek isteyen ABD’li bazı politika ve iş çevresi mensuplarının talebiyle derlenmişti.

“Trump’ın kaseti var” yaygarası

New York Times’ın ABD’li yetkililer tarafından henüz doğrulanmadığını ifade ettiği bilgiler, Trump’ın 2013 yılındaki bir Rusya seyahatinde, bir otel odasında fahişelerle birlikte çekilmiş görüntülerinden ileride ona şantaj yapmak amacıyla oluşturulan videolara ilişkinmiş.

Bu videoları seçim sürecinde Trump’a karşı şantaj aracı olarak kullanan Rusya, ABD demokrasisine müdahale etmiş. Senatodaki Demokrat Partililer Trump’ın kampanyası ve Rusya arasındaki ilişkinin daha derinden araştırılması çağrısı yapıyorlar.

Demokrat Partili Senatör Eric Swalwel, “Seçilmiş-başkan kendisine bu kanıtlar sunulduktan sonraki de içinde olmak üzere birçok kez Rusya ve diktatörüne iltifat ederek konuştu. Seçilmiş-başkan kendi başkanlığına ve ülkemize saygı olarak, Rusya’nın kendi yararına demokrasimizi hacklediğini de dikkate alarak bir hizmet yapmalı, kişisel ve şirketlerine ait gelir vergilerine ve global finansal varlıklarına ilişkin bilgileri yayımlamalıdır” diyor.

Adama bakar mısınız, “Rusya ve diktatörü hakkında iltifat ederek konuşuyormuş…”

Hem daha vergileri ve global finansal varlıkları hakkında da gerekli bilgileri de vermemiş…

ABD’de durum bu…

ABD’nin onur kurtarma savaşı

ABD’nin seçilmiş-başkanı seks videoları yüzünden zalim Putin’in eline düşmüş. ABD istihbarat örgütleri seçilmiş-başkanı ve ABD’nin “onurunu” kurtarmak için canhıraş çalışıyorlar.

Neler mi yapıyorlar?

Rusya’nın Suriye’de ciddi kayıplar vermemesine çok kızan ABD yönetimi, son bir hamleyle “muhalefet”e daha gelişkin silah transferlerinin gerçekleşmesi resmi kararını yakınlarda aldı.

Dün yapılan bir açıklamayla, ABD Özel Kuvvetleri’nin Deyr Ez Zor’da bir operasyon düzenlediği ve IŞİD’e yönelik aktif müdahalede bulunduğu duyuruldu. Yani Suriye’deki ABD askeri faaliyetleri genişliyor.

Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletildi.

Rus diplomatları ABD’den sınırdışı edildi.

Atlantik Çözüm Operasyonu kapsamındaki çalışmalar son gaz devam ediyor. ABD’den gelen binlerce askeri araç ve silah, 4000 ABD askeri, Almanya, Kanada ve İngiltere’den gelen biner asker Rusya sınırlarındaki ülkelere yerleştiriliyor…

Trump’ın nesi eleştiriliyor?

Bu yeni iddiaların geç saatte haber kaynaklarına düşmesi üzerine bir twitter mesajı yazan Trump, yaşananları “Sahte-haberler. Bütünüyle politik bir cadı avı” olarak nitelendirdi.

Guardian’ın konuyla ilgili haberini hazırlayanlar 2 sayfalık ek belgeyi gördüklerini, ancak belgenin içeriğinin doğruluğunu onaylayamayacaklarını söylüyorlar. Haziran 2016 tarihli bir rapora atıf yapılan haberde, Rusya’nın Batı ittifakının birliğini bozmak için, en azından 5 yıldır Trump’ı savunduğu, ona yardım ettiği ve onu teşvik ettiği ve Trump’a yatırım yaptığı iddia ediliyormuş.

Raporlara göre, Trump’a emlak konusunda Rusya’da çok tatlı birtakım anlaşmalar da teklif edilmiş, ancak Trump bunları reddetmiş. Trump ve çevresi, politik rakipleri ve Demokrat Parti hakkında düzenli bilgi aktarılması konusunda Ruslarla anlaşma yapmış.

ABD demokrasisinin içler acısı halini en iyi yansıtan herhalde bu seçim sürecinin kendisi oldu.

Adına “Gelişmiş Batı’nın güçlü kurumlarına dayalı demokrasisi” denilen bu kepazeliğin her tarafından pislik akıyor. Hükümetini süper zenginler ve süper savaşçılarla dolduran bu ırkçı demagog karşısında diğer tarafın Demokrat Parti’nin temel eleştirisi Trump’ın yeterince Rusya düşmanı olmamasıydı ve herhalde bundan sonra buna bir de otelde çekilmiş seks videolarıyla düşmanın ağına düşmüş olmasının zavallılığını ekleyeceklerdir.

Ne sağlık sigortası sisteminde yapılacak değişikliklerle ve vergilendirmenin zenginler yararına yeniden düzenlenmesiyle halka Trump yönetimi eliyle düzenlenecek yeni saldırılara, ne Çin ve İran’a, İslam’a dönük saldırgan söylem ve politika önermelerinin yarattığı tehlikelere ilişkin en ufak bir eleştiri yok. Çünkü tümünde ortaklar.

İşte bu yüzden, dünyanın ‘yeni normal’i öngörülemezlik ve tehlikeler…

Rusya, Trump ve Netanyahu…

Kanada’da yapılan hükümet değişikliklerinde, Dışişleri Bakanlığı’na Rusya karşıtı çıkışlarıyla tanınan ve 2014 yılında Rusya’ya girişi yasaklanan gazeteci Christia Freeland getirildi. Ukrayna asıllı bir Kanada vatandaşı olan Freeland, Financial Times’ta yaptığı sert Rusya eleştirileriyle tanınıyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson geçtiğimiz gün, Rusya’nın Avrupa’da çok derinden tehlikeli faaliyetlerde bulunduğunu ve Avrupa demokrasisini yıkmayı hedeflediğini bildiklerini, buna karşı tavırlarını sertleştireceklerini söyledi.

CIA Başkanı Brennan da geçen hafta, Rusya’nın bu yıl Avrupa açısından önem taşıyan seçimlere müdahale etme tehlikesinin büyük olduğunu iddia etmişti.

Rusya’nın Ukrayna’nın ardından Suriye’de aldığı inisiyatif ve özellikle Suriye’de gösterdiği performansın yarattığı jeopolitik kaymalar ABD savaş aygıtını harekete geçirmiş durumda. ABD egemen sınıfı içinde derinleşen çatışma, tarafların gerilimi sürekli tırmandırması yürütülen tartışmaların önemini ve kapsamını ortaya koyar niteliktedir.

Trump’a yönelik hamlenin son günlerde yavaş yavaş geliştirilmesine paralel olarak İsrail’de Netanyahu’nun yolsuzluklarına dair art arda patlamaya başlayan kayıtlar çatışmanın boyutlarını gösteren bir başka gelişmedir. Anımsanacağı gibi, Obama yönetimiyle işgalci yerleşimler hakkındaki BM oylaması nedeniyle sert tartışmalar yürüten Netanyahu’ya mesaj veren Trump “20 Ocak’tan sonra farklı olacak. Dayanın…” demişti.

Anlaşılan Trump’a ABD devletinin gücünü ve kendisinin sınırlarını göstermeyi amaçlayan bu hamle, kapsamına Netanyahu’yu da alarak genişledi. Art arda patlayan yolsuzluk kayıtları sonrası, İsrail basını Netanyahu’ya derhal istifa et çağrılarıyla dolu haber ve yorumlardan geçilmiyor.

Kapitalist-emperyalizmin merkezleri politik krizlerle sarsılıyor. Burjuvazinin yönetememe krizi kendini farklı biçimlerde ortaya koyarken, yaşanılanın aslında çok derinleşmiş bir uygarlık krizi olduğu her geçen gün daha fazla gözler önüne seriliyor…

CENK AĞCABAY – SENDİKA.ORG

Okumadan Geçme

‘Nazi’ benzetmesine bir tepki de İsrail’den geldi

'Nazi uygulaması' benzetmesine bir tepki de İsrail Dışişler Bakanlığı sözcüsünden geldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'