Pazar , 26 Mart 2017

ABD: Suriyeli Kürtler de masada yer almalıdır

ABD Suriye’de yaşanan krizle ilgili açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “YPG Suriye görüşmelerinde masada olmalı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner günlük basın açıklamasında YPG ile ilgili sorulan bir soruya cevap vererek, “Suriyeli Kürtler de masada yer almalıdır” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: HDP milletvekillerinin tutuklanması bizi derinden rahatsız etti

Mark Toner açıklamasında, “Görüşmelere kimin katılacağına süreçteki gruplar ve Suriye halkı karar vermeli” dedi. Açıklamanın devamında Toner, “Bizim pozisyonumuz hakkında konuşmak gerekirse, bu süreç tüm Suriyeliler gibi Kürtleri de kapsayacağı için Suriyeli Kürtler de masada yer almadır”

‘YPG SAHADA BULUNAN, TEMSİLİYETİ OLAN BİR GÜÇ, SESLERİNİN DUYULMASI LAZIM’

YPG’nin sahada bulunan ve temsiliyeti olan bir güç olduğunu belirten Toner “YPG’nin sesinin duyulması gerekir” dedi. Rojava yönetiminin görüşmelere katılımının diğer Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyeleriyle de görüşüldüğünü belirtti. Toner, açıklamasına şöyle devam etti; “Verilerin gerçekçi bir değerlendirmesini yaparsak, YPG sahada bulunan bir güç, temsiliyeti olan bir grup ve Suriye’deki soruna bulunacak uzun vadeli bir çözümde seslerinin duyulması lazım. Bu, Suriye’de daha demokratik ve tüm Suriyeliler tarafından kabul edilecek politik bir geçişin yolunu açacak sürecin ruhuna uygun.”

ABD: Kürtlerin temsil ettiği tampon bölgeden vazgeçmeyeceğiz!

Dışişleri sözcüsü Mark Toner ABD’nin Kürtlere silah yardımıyla ilgili de şunları söyledi; “Kürt gruplar YPG ve PYD’ye destek sağlayıp sağlamadığımız konusunda şunu söyleyebilirim; bir miktar yardım ediyoruz ancak bu Suriye Demokratik Güçleri’ne yapılan taktiksel bir yardım ve IŞİD’in yenilmesine odaklanıyor” dedi.

Kaynak: ARYEN HABER

Okumadan Geçme

YPJ Komutanı Sorxwîn: Rakka tamamen kuşatıldı!

YPJ Komutanı Sorxwîn Kobanê, “Rakka tamamen Fırat’ın Gazabı savaşçıları tarafından kuşatılmış durumda, Savaşçılar çetelere ağır darbe vurdu, ve onlarca çete öldürüldü” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'